anasayfa Anasayfa

symbol Ahşap Hakkında

hakkimizda Hakkımızda

urunler Ürünlerimiz

 

iletisim İletişim

  

AHŞAP SAKSI,AHŞAP ÇİT,AHŞAP DECK,AHŞAP KULÜBE > Ahşap Hakkında > Ahşap Ev Cazibesi


Ahşabın Cazibesi ve Bilmediklerimiz

 

      1- Amerika’daki konutların ortalama % 90 ının, Kaliforniya’da ise %99 unun ahşap olduğunu ?
     
     2- Amerika’da , 50 m2 lik “panolu” bir ahşap evin kaba montajını; iki işçinin 5 SAATTE, tüm işçiliğini BİR HAFTADA bitirebildiğini ?
     
     3- Yine Amerika’da ortalama büyüklük olan ; 92 m2 lik MÜSTAKİL bir ahşap evin kaba yapısının 9815 $ A YANİ ; 106 $ M2 ye bitebildiğini bu hali ile betonarme bir evden % 30 İLA % 50 DAHA UCUZA çıktığını ; halı,seramik, elektrik , sıhhi tesisat ile ısıtma sistemi dahil m2 maliyetinin 97 MİLYON TL Yİ , EVİN TOPLAM MALİYETİNİN ORTALAMA ; 9 MİLYAR TLYI GEÇMEDİĞİNİ?
     
     4- Deprem sigortası priminin beton evlerde ahşap eve göre 5 MİSLİ FAZLA olduğunu ve bütün bu sebeplerden Amerika’da betonarme evde oturmanın bir LÜKS olduğunu?
     
     5- Köprülü yalısı 17.YÜZYIL sonlarında inşa edildiğinde Amerika’nın henüz tarihte yer almadığını ?
     
     6- Şu günlerde İngiltere’de 6 KATLI ahşap sosyal konutların inşa edildiğini ?
     
     7- Paris’te de 200 M YÜKSEKLİĞİNDE ahşap DOĞAYA SAYGI KULESİnin yapılmakta olduğunu ?
     
     8- Bunlara karşılık, DÜNYANIN EN BÜYÜK TARİHİ AHŞAP BİNASININ 100 M boyu , sekiz katlı bina yüksekliği ile tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada’ki Rum Yetimhanesi olduğunu ?
     
     9- Betonarmenin ahşaba göre 5 KAT, çeliğin 13 KAT ağır olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     
     10- 100 m2 lik betonarme karkas sistemin yaklaşık 75 ton, 100 m2 lik ahşap karkas sistemin ise 2.5 - 4 ton arasında geldiğini, böylece temele gelen yüklerin 20 ila 30 kere daha az olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     
     11- 1cm Kontra plağın veya ahşabın 16 cm betonun ısı izolasyon değerine eşit olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     
     12- Ahşap kullanılarak 1790 DA 108 METRENİN Ren nehrinde “Limmat” köprüsünde geçildiğini, bugün 160 m açıklığın çatılarda rahatça geçilebildiğini ve şu anda 250m nin de geçilmek üzere olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     
     13- Hesap sonucu çıkan ahşap kesitinin biraz daha büyüğü kullanıldığında, dıştaki kömürleşen tabakanın doğal bir izolasyon sağlayarak iç ahşabın YANMASINI GECİKTİRDİĞİNİ BİLİYOR MUYUZ ?
     
     14- Belli bir açıklıktan sonra kendini bile taşıyamayan betonun havlu attığını, koruma tedbiri alınmazsa çelik çatının, önce aşırı genleşme yüzünden deforme olarak taşıyıcı özelliğini kaybettiğini 600 DERECEDEN İTİBAREN çökme riski taşıdığını ve bu yüzden 15 DAKİKA içinde çökebildiğini , ısıda genleşmesi sıfır olan ahşap çatının ise yanarak taşıyıcı gücünü kaybedene kadar ORTALAMA BİR SAAT ayakta kalabildiği ve bu yüzden canımızı kurtarabildiğimizi BİLİYOR MUYUZ ?
     
     15- Amerika’nın en büyük ve ünlü yapım firmalarından Skidmore,Ovings&Merrill’in inşa ettiği 120 x 200 m boyutlarında,17.500 kişilik Ütopya salonunun yapımında yine bu yüzden, yani YANGINA DAYANIKLI olması için ahşabın çeliğe tercih edildiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     16- 1225 de Ren nehrinde inşa edilen Basel köprüsünün 1903 yılına kadar 774 yıl hizmet verdiğini, 13. ve 14.yüzyılda inşa edilen ; ahşap kolon ve çatıları olan Kastamonu: Mahmutbey , Beyşehir: Eşrefoğlu ve Afyon Ulu Camilerinin, özel bir bakıma sahip olmaksızın 600 İLA 700 YILDIR ayakta olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     
     17- 1500 yaşındaki AYASOFYA’da kemerlerin arasındaki gergi çubuklarının en eskilerinin AHŞAP olduğunu, yani dünyanın en ünlü ve eski yapılarından birinin, ASIRLARDIR AHŞABA GÜVENDİĞİNİ BİLİYOR MUYUZ ?
     
     18- 20.yüzyılın başında “ömrü sonsuzdur” diye anlatılan betonarmenin fiziki ömrünün, KARBONATLAŞMA VE KOROZYON sorunu yüzünden ortalama 60 YIL olduğunun artık bilimsel olarak kabul edildiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     19- Ahşap yapılarda yaşayanların FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK AÇIDAN kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini , betonarme evlerde ikamete mecbur kaldıklarında rahatsızlandıklarını duymuşsunuzdur. Romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde , BİZLE BİRLİKTE NEFES ALAN AHŞABIN olumlu etkileri olduğunu , buna karşılık betonun ; sürekli RADON GAZI yayarak bedenimiz üzerinde TOKSİK ETKİ yaptığını da BİLİYOR MUYUZ ?
     
     20- RADON ; radyoaktif bir gazdır. Bu yüzden ,akciğer kanserinden ölenlerin % 14 ünün bina içi radona maruz kalanlar olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     
     21 Bu yüzden Amerika’da, bodrum katı beton olan evlerde RADON GAZI TAHLİYE ASPİRATÖRLERİNİN 24 SAAT ÇALIŞTIĞINI BİLİYOR MUYUZ ?
     
     22- İstanbul’da 398 ev üzerinde yapılan ölçümde 260 BEKARELe kadar değerler bulunmuştur.Bunların tümü beton evlerdir.. Zemini beton olan iki adet ahşap evde ; 10 BEKAREL ölçülmüştür. Zemini de ahşap geleneksel Japon evlerinde yapılan ölçümlerde ise EN ÇOK 2.9 BEKAREL radon ölçülebildiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     23- Tünel kalıp tekniği ile betondan imal edilen apartmanlarda duvarlarda da mevcut çift kat hasır demirin arasından mecburen geçen 220 VOLT ELEKTRİK TAŞIYAN TELLER YÜZÜNDEN MANYETİK ALAN OLUŞTUĞUNU, zihinsel ve fiziksel sağlığımızın bu yüzden risk aldığını da BİLİYOR MUYUZ ?
     
     24- Türkiye yüzölçümünün % 26 sının ORMAN ALANIolduğunu, Avrupa ortalamasının da % 27 olduğunu, bu oranla Türkiyenin, Avrupa ülkeleri içinde en büyük orman yüzeyine sahip olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     
     25- Orman alanlarımızın ÜÇTE BİRİNİN;KIZILÇAM yani, yapı kerestesi olmaya en uygun türlerden olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     

      26- Buna karşılık orman alanlarımızın % 60 ININ BİLİNÇSİZ BAKIM YÜZÜNDEN BOZUK OLDUĞUNU, dünya ortalaması % 5iken, bizde orman ürünlerimizin % 60 ının yakacak olarak kullanıldığını BİLİYOR MUYUZ ?
     
     27- Dünyada ahşabı inşaat sektöründe kullanan ülkelerde ORMANLARIN KÜÇÜLMEDİĞİNİ , tersine ; bilimsel bir yaklaşım ve bilinçli bir koruma anlayışı ile hızla BÜYÜMEKTE OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ ?
     
     28- Amerika’da ormanların her yıl kesilen miktarının % 23 Ü KADAR BÜYÜMEKTE olduğunu ,yani kesilen her 100 AĞACA KARŞILIK 123 AĞAÇ yetiştiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     29- Son yıllara kadar TÜM UZAKDOĞU’nun ; Japonya, Kore, Tayvan , Çin gibi ülkelerin tomruk ihtiyacını karşılayan Amerika’da her sene ormanların , YÜZÖLÇÜMÜ VE AĞAÇ MİKTARININ ,ORTALAMA % 10 ARTTIĞINI BİLİYOR MUYUZ ?
     
     30- Bu bilinçli yaklaşım sırasında , HAŞARATA DAYANIKLI FİZİKİ MUKAVEMETİ YÜKSEK, HIZLI BÜYÜYEN süper ağaçların geliştirildiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     31- Yeni dikilen ağaçların, havanın karbondioksitini yaşlı ağaçlara göre çok daha hızlı fiitre ettiğini, böylece GENÇ ORMANLARIN, şehirlerdeki CO2 yoğunluğundan bizi çok daha çabuk kurtarabileceğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     32- Bu yüzden, BİLİNÇLİ KESİM İLE ORMAN YÜZEYİNİ YENİLEMENİN, ekolojik dengenin daha çabuk kurulmasını sağlayacağını BİLİYOR MUYUZ ?
     
     33- Bu sebeplerden “GREEN PEACE”örgütünün tüm dünyada ahşabın yapıda kullanılmasını desteklediğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     34- Akıllı bir ahşap sanayii ve orman politikası ile, Amerika’daki hızın yarısı olan % 5 BÜYÜME İLE, 14 YILDA orman alanımızı 2 MİSLİ büyütebileceğimizi BİLİYOR MUYUZ ?
     
     35- Depremde bizi öldürenin “SADECE BETONUN AĞIRLIĞI” olduğunu , ahşap evlerde ölüm riskinin sıfıra yakın olduğunu BİLİYOR MUYUZ ?
     
     36- 20 yıl önce İstanbul’un kültür mirası olarak korunması projesi içinde İstanbul’a gelen Japon uzmanların , dünyada depreme karşı en dayanıklı yapının OSMANLI AHŞAP KARKAS SİSTEMİ olduğunu söylediklerini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     37- Kobe depreminden sonra, BİZİM ASIRLARDIR BİLDİĞİMİZ yöntemlerle sağlamlaştırmayı nihayet akıl ettikleri; ağır çatılı ve çöp bacaklı Japon sisteminin ve hantal kesitli Avrupa sistemlerinin değil , bizim ATAMIZDAN KALMA çapraz çatkılı konstrüksiyona özellikle işaret edildiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     38- Ekonomik kesitli ve akıllıca çatılmış eski ahşap yapılarımızın sağlamlığını elde edebilmek için ,o yıllarda, “bizim teknolojik bilgimize” sahip olamayan İngiltere’deki eski yapılarda 3 MİSLİ KALINLIKTA ahşap kullanıldığını BİLİYOR MUYUZ ?
     
     39- Kesimlik ormanı olamayan İngiltere’de “ahşap” ithal edildiğinden , diğer yapı malzemelerine göre pahalıdır. Buna rağmen BÜYÜK BİR HIZLA İNŞA EDİLDİĞİNDEN , dolayısı ile çok daha KISA SÜRE KREDİ FAİZİ ÖDENMESİ GEREKTİĞİNDEN ve çok daha YÜKSEK İZOLASYON DEĞERLERİNE ULAŞILABİLDİĞİNDEN ahşap evlerin kargire yani taş ve tuğla evlere tercih edildiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     40- AHŞABIN ÇELİĞE GÖRE BAKIM MASRAFLARI ÇOK DAHA AZ OLDUĞUNDAN ve KİMYASAL ETKİLENMESİ OLMADIĞINDAN İngiltere’de yüzme havuzlarında ve kimyasal malzeme ambarlarında da tercih edildiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     41- Amerika’daki eski evlerin % 40 ININ MİMAR VE MÜHENDİS DENETİMİNDE YAPILMADIĞINI VE RİSK TAŞIMADIKLARI İÇİN DE DEPREM SİGORTASINA SAHİP OLMADIĞINI BİLİYOR MUYUZ ?
     
     42- SADECE AHŞAP oldukları için , depreme karşı alınması gereken 32 tedbirin % 30 u eksik olan Kaliforniya evlerinin buna rağmen , Körfez depremine eş büyüklükteki depremde SADECE 25 İNSAN KAYBI verdiğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     43- Sıkı bir denetimin ve sigorta şirketlerinin sorunu çözebileceğini sananların ,Türkiye’de yaklaşık 30 bin mimar ve bir o kadar inşaat mühendisi olduğunu, bunların tümünün sigorta şirketlerinde maaşlı memur olarak çalışmaları halinde bile , Ülkenin ihtiyacı olan YILLIK 500 BİN konut kapasitesini denetlemeye yetemeyeceğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     44- Eldeki insan kaynağı ile denetleme gücüne sahip olamayacağımız itiraf edilen betonarmeyi tekrar aynı hararetle kullanmaya kalkışmanın ve “bu kez sağlam olacak” sözüne inanmanın ASIL VE EN BÜYÜK CİNAYET olacağını artık GÖREMİYOR MUYUZ ?
     
     45- Almanya’da tüm yapıların % 23 ünün , Fransa’da % 17 sinin , Türkiye’de ise % 95 inin BETON OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ ?
     
     46- Gelişmiş ülkelerin hiç birisinde Türkiye kadar betonlaşma ile karşılaşmanın mümkün olmadığını ve onların bize göre DAHA APTAL olmadıklarını DÜŞÜNMÜYOR MUYUZ ?
     
     47- Çağın gereklerine uygun teknoloji ve mimari çözüm ile inşa edilen ahşap konutların “Türkiye’de de” BETON EVLERDEN DAHA UCUZA çıkabileceğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     48- En basit teknoloji ile bile inşa edilebilen ahşap konutların bize “OTO KONTROL” olanağı verdiğini, dolayısı ile GÜVENLİĞİNİN çok kolay denetlenebileceğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     49- ÜLKEMİZ TOPRAKLARININ % 92 SİNİN DEPREM RİSKİ TAŞIDIĞINI ve nüfusumuzun % 98 inin yani en az 59 milyon kişinin bu tehlike ile her an yüzleşebileceğini BİLİYOR MUYUZ ?
     
     50- Ve bize cevapları bulduracak bölümün son sorusu: Allah’ın vergisi, doğanın hediyesi aklımızın, en azından geleceğini koruyabilmek için, gerekli kararı vermekten, YENİ VE GÜVENLİ ŞEHİRLERİ kurabilmekten aciz olmadığını DÜŞÜNMÜYOR MUYUZ ?
     

 

 

 

 

 

·                                 Ahşap Kullanılan en eski yapı malzemesidir.

·                                 Anadolu'da binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir.

·                                 Üretimi ve işlenmesi için en az enerji gerektiren yapı malzemesidir.

·                                 Üstün nem ve ısı yalıtımı özellikleri ile yaşanacak en sağlıklı ortamı sunar.

·                                 Ahşabın ağırlık ve taşıma gücü oranı, betonarme ve çelikten yüksektir.

Ahşap doğal olarak kullandığı zaman mantar,böcek ve hava şartlarına bağlı olarak kolayca tahrip olur ve kullanım ömrü azalır.Kullanım ömrünü uzatmak için ahşaba emprenye işlemi uygulanmalıdır.Emprenye; ahşabın ömrüne ömür katar.

Emprenye işleminin ahşap malzemeye yararları;

Ahşabın kullanım süresini 15-20 kat uzatır.
Ahşabı kullanan insanların sağlığına zarar vermez..                               
Ahşabın kotu kokmasına sebep vermez.
Ahşaba dekoratif bir görüntü verir.
Vakum Basınç yöntemi ile emprenye edilen ahşap malzemenin herhangi bir koruyucu boya ile boyanmasına gerek yoktur.İstenildiği taktirde dekoratif amaçlı boya işlemi yapılabilmektedir.
Temas ettiği demir,saç, alüminyum ve benzeri malzemelere zarar vermez.
Yanıcı özellik taşımaz.Emprenye edilen ahşap,doğal ahşaba göre çok zor yanar.
Ahşabın mukavemetini azaltmaz.

Emprenye nerelerde kullanılır?
Ahşap evler,ahşap karkas inşaat malzemeleri,ahşap sera kazıkları,kapı,pencere,çatı,tavan ve taban döşemede, park bahçe koltukları,soğutma kuleleri,tekne ve sandal,kamelya,pergola,çardak,iskele,köprü,sundurma,çocuk bahçesi,çit vs…

Korasit TS; Alman standardı DIN 68 800-3’e gore ahşabın emprenyesinde kullanılan kromsuz ve borsuz,bakır ve amonyum tuzu esaslı ahşap emprenye maddesidir.

Tatbikatta daldırma yöntemi ile uygulanır.Ahşabın içine kısa bir süre içinde fiske olur,kolayca sabitlenir.Yüksek derecede etkili ve akıskan bir malzemedir.Su bazlı ve çevre dostudur.Emprenye yapılacak ahşabın rutubet oranı en fazla % 20 olmalıdır.

KULLANILACAK MİKTAR DIN 68 800-3’E GORE;

1 ve 2. riziko sınıfı  400 gr/m2.
3.riziko sınıfı           600 gr/m2.

Korasit Ts ile emprenye edilen  ahşap malzeme demir ve çelik gibi metallerle kolayca kullanılır.Korozyona sebep olmaz.Bitkilere zarar vermez.Korasit Ts ile emprenye yapılan ahşap açık yeşil renk alır.

DIN 68 800-3 STANDARDINA GORE;

P- MANTARLARA KARŞI ETKİLİ
Iv-BOCEKLERE KARŞI ETKİLİ
W-AÇIK HAVA ŞARTLARINA DAYANIKLI

ALMAN DEUTSCHEN FÜR BAUTECHNİK,BERLİN TARAFINDAN Z-58.1-1424 NUMARA İLE İMALİNE VE KULLANIMINA İZİN VERİLMİŞTİR.

Korasit tp40 ahşabı tahrip edicilere karşı yüksek derecede etkilidir.Korasit tp40 suda çözülür.
Akıcıdır.Korasit tp40’ın şeffaf,yeşil,sarı ve kahverengi olarak renk seçenekleri vardır. Tatbikatta daldırma yöntemi ile uygulanır.Ahşabın içine kısa bir süre içinde fiske olur,kolayca sabitlenir.Yüksek derecede etkili ve akıskan bir malzemedir.Su bazlı ve çevre dostudur.Emprenye yapılacak ahşabın rutubet oranı en fazla % 20 olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

       

     Deprem korkusu ve durup dururken yıkılan beton binalar, insanları beton yapılardan ve şehirden uzaklaştırıyor. Şimdi yazlıklar, oteller ve evler ahşaptan yapılıyor. Hem daha güvenilir hem de daha huzurlu diye. Türkiye ise son 50 yılda unuttuğu ahşabı yeni yeni hatırlamaya başladı.
     Dünyanın ve Türkiye’nin en ünlü mimarları ahşap evlerde oturuyor.
     
     Güneye ve Ege’ye ahşap oteller yapılıyor. İnsanlar yazlık için ahşabı tercih ediyor. Türkiye’ye yerleşen yabancılar ise ahşap evler yaptırıyor. Türkiye, unuttuğu ahşabı yeniden hatırlıyor. Ama buna rağmen ahşapla ilgili kolay kolay yıkılamayacak önyargılarımız var. Kışın soğuk, yazın sıcak tutacağı, yağmurda nem alacağı ve çabuk yıkılacağı, ahşabın bakımının zor olacağı ve en düşündürücüsü de yangın tehlikesi.
     
     Fakat dünyada gelişen teknoloji sayesinde bunlar tamamen engellenmiş. Zaten ahşap evler sanıldığı gibi değil, bilakis sıcak ve soğuğa karşı diğer yapılara göre daha korunaklı ve daha dayanıklı. 700 yıldır ayakta kalan ve dünyanın ilk en büyük ahşap yapısı olan Büyükada Rum yetimhanesi ve Anadolu’da sayısız depreme tanıklık etmiş 100 yılı geçmiş ahşap yapılar, ahşabın sağlamlığının kanıtı.
     
     Yangın ise artık sanıldığı kadar tehlikeli değil. İşte bu yüzden Amerika’da konutların yüzde 92’si ahşap. Hatta Türkiye gibi deprem bölgesi olan Kansas’ta konutların yüzde 98’i ahşap. Bu rakam taş yapıların yaygın olduğu Avrupa’da yüzde 60. Depreme karşı en son teknolojiyi üreten ve en güvenilir yapılarıyla bilinen Japonya, depreme en dayanıklı malzemenin ahşap olduğunu söylüyor. Ve hatta Osmanlı ahşap yapılarının en güvenilir yapı olduğunu açıklıyor.
     
     Türkiye’de son 50 yılda neredeyse tamamen unutulan ahşap yapılar, dünyadaki bu durumun etkisiyle son yıllarda kendini göstermeye başlasa da, bunun için yeterli altyapı yok. Mesela üniversitelerde ahşapla ilgili eğitim verilmiyor. Ahşap fabrikaları az sayıda. Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük ahşap fabrikasına sahip Fin Ahşap yöneticisi Ramiz Aydın, kapasitelerinin çok az kısmını kullandıklarını söylüyor.
     
     Bunun sebebi ise insanların ahşaba karşı önyargıları. Oysa dünyada özellikle Amerika’da ve Avrupa’da havuz, spor salonu, kütüphane, konser salonu gibi büyük yapılarda ahşap çatılar kullanılıyor. Hem daha hafif hem daha dayanıklı hem de yangına karşı daha güvenilir diye. Amerika’da 6-7 katlı binaların, alışveriş merkezlerinin temeline beton atılıyor, üst katları ahşaptan yapılıyor.
     
     Mimarlar geleceğe damgasını vuracak yapılarını ahşaptan yapıyor. Ülkemizde ise anlayış, “Evim sağlam (!) beton olsun, yazlığım egzotik ahşap olsun.” şeklinde. Daha huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler ahşap yazlıklarda ve otellerde kalıyor. Çünkü içinde demir, çelik gibi elektrik ve radyasyonu çeken metaller, beton gibi kimyasallar olmadığı için ahşabın insanı rahatlattığı söyleniyor.
     
     Üstelik ahşap evler çok kısa zamanda yapılabiliyor. 30-60 günde hazırlanabiliyor. Huzuru ve sessizliği vaat eden ahşap evler beton evlere göre daha dayanıklı ve daha sağlam. İşte bizler bunu göz ardı ediyoruz.

  

 ÜYE GİRİŞİ

REFERANSLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÜCRETSİZ KEŞİF

ÜCRETSİZ NAKLİYE

Bu sitede BuyCOMM E-Ticaret altyapısı kullanılmıştır.